Založ si blog

Pred 200 rokmi sa narodil kapitán Ján Francisci-Rimavský

Kapitán? V slovenskom dobrovoľníckom zbore v (kontra)revolučných rokoch 1848 a 1849. Skôr, než sa ním tento rodák z Hnúšte stal, si prešiel ako mnoho neskorších štúrovcov a hurbanovcov evanjelickým gymnáziom v Levoči, kde neskôr aj pracoval ako námestník profesora Michala Hlaváčka, zakladateľa Spoločnosti česko-slovanskej na levočskom lýceu po vzore bratislavskej predchodkyne a takisto na lýceu v Prešporku, kde sa spoznal aj s Ludevítom Štúrom. Pravdepodobne to bol najmä on, kto v ňom prebudil silné vlastenecké sklony. V časoch, keď tento pojem síce nebol tak sprofanovaný, ale zároveň bol dehonestovaný snáď ako v súčasnosti. Patril k najodvážnejším v dobrovoľníckom zbore ako jedna z hlavných slovenských postáv rokov 48´ a 49´ 19. storočia. Dnes by sa mu asi hovorilo „občiansky aktivista“. Okrem iného…

Ešte predtým, než sa činil s puškou v ruke, činil sa aj s perom ako zapisovateľ spolku Učencov reči a literatúry pri Ústave slovenskom v Prešporku. V Levoči vypracoval organizačný poriadok Jednoty mládeže slovenskej a stal sa jej prvým predsedom. Po právnickej praxi sa zúčastňuje na liptovsko-mikulášskom zhromaždení, kde dávajú priechod svojim národným myšlienkam v Žiadostiach slovenského národa, po ktorom na Gemeri organizuje národné gardy spolu so svojim „parťákom“ a spolutvorcom Mikulášskych žiadostí Štefanom Markom Daxnerom. Tam niekde sa zrodil kapitán Francisci. Po uväznení a následnom prepustení sa začalo jeho všeobecne najznámejšie pôsobenie.

                                    Srdce sa mi búri, žily napínajú,
                                     do boja ma túžby neskrotné ťahajú:
                                    Dajte mi koňa, meč, nech si poharcujem,
                                     nech alebo zhyniem, alebo ožijem. 

Po revolúcii prijíma ako mnoho iných popredných predstaviteľov a sympatizantov slovenských Žiadostí úradnícku funkciu, svojho sna sa ale ani on nevzdáva. V marci 1861 sa stal vydavateľom a redaktorom Pešťbudínskych vedomostí a v tom istom roku predsedal aj zhromaždeniu slovenských národovcov v Martine, kde primárne z jeho iniciatívy vzniká Memorandum národa slovenského. Bol predsedajúcim dočasného výboru Matice slovenskej a po jej založení bol v auguste 1863 zvolený za doživotného čestného predsedu. V rokoch 1864-1867 bol tiež liptovským županom. V Martine sa venoval Kníhtlačiarskeho účastinárskeho spolku, ktorému predsedal. Francisci nebol iba právnik, úradník, politik, či bojovník za kultúrnu a politickú autonómiu, ale aj spisovateľ a básnik, pričom v jeho dielach išlo o vôbec prvé prejavy štúrovskej spisovnej slovenčiny. Ešte v roku 1844 uverejnil almanach Nitra prvú prózu v spisovnej slovenčine Janko Podhorský. Spolu s Pavlom Dobšinským bol vášnivý zberač slovenskej ľudovej tvorby a rozprávok. Vysoký predstaviteľ slovenského národného rozkvetu 19. storočia Ján Francisci-Rimavský zomrel 7. marca 1905 v Martine vo veku pekných 82 rokov. Pochovaný je na Národnom cintoríne v Martine hneď vedľa symbolického hrobu Janka Kráľa, či miestach posledného odpočinku Karola Kuzmányho, Janka Jesenského, Andreja Kmeťa, Martina Kukučína, či svojho spolupútnika Daxnera.

Choďte voliť. Nevoľte Matoviča a PS

27.09.2023

„Citlivo vnímam“ ficovskú antikampaň. Počúvame o návrate mafie, konci demokracie (akoby tu už predtým roky nevládol a demokracia, čuduj sa svete, neskončila), izolácie v rámci EÚ, možno aj o konci civilizácie a života vo vesmíre, herci sa nám prihovárajú ako musíte ísť voliť a následne v inej reklame už aj hovoria koho (prekvapenie – PS), na youtube [...]

Zajtra povedzme svoje „áno“!

20.01.2023

K zajtrajšiemu referendu bolo už na blogovej úrovni a na sociálnych sieťach povedané a napísané všetko. Teda absolútny opak od hlavnoprúdových a verejnoprávnych médií. Odtiaľ počuť iba to povestné ohlušujúce ticho, ktoré graduje čím bližšie sme k dátumu 21.1. Opakovanie je matka múdrosti, tak aspoň stručne… Každý jeden volič si musí uvedomiť, či chce mať [...]

Pred 207 rokmi sa narodil Ľudovít Štúr. Ktorý deň je správny?

29.10.2022

Ľudovít Velislav Štúr, alebo Ludevít Veleslav Štúr, slávil o takomto čase svoje narodenie. Je ale pomerne zarážajúce, že takáto osobnosť nemá u historikov pevný a istý dátum narodenia. V kalendároch sa ako pamätný deň uvádza 29.10.1915, mnoho historikov sa prikláňa k dátumu 28.10.1915. Za dátum 29.10. sa zaručil dokonca aj jeho najlepší priateľ a dôverník Jozef [...]

SR premiér Fico atentát stav Kaliňák BBX

Tri dni po atentáte na Fica: Čo zatiaľ vieme? Otázky a odpovede, premiér ostáva na JIS, atentátnik ide pred súd

18.05.2024 07:00

Premiérov stav je stále vážny, súd bude rozhodovať o väzbe pre útočníka. Zatiaľ to viac ako na upokojenie vyzerá na pokračujúcu polarizáciu.

zlodej, krádež, lúpež, zlodeji, kradnutie

Fontána di Trevi aj Eiffelova veža. Pozrite si rebríček krajín, kde si treba dať najväčší pozor na vreckárov

18.05.2024 06:00

Britskí odborníci zostavili tzv. Európsky index vreckových krádeží. Pri ktorých turistických atrakciách sa najviac kradne?

Erik Kaliňák

Po atentáte na Fica čelia vyhrážkam koaliční poslanci aj minister. Viacerí majú sprísnený režim

18.05.2024 06:00

Vyhrážky smerovali aj na iných poslancov a ministrov.

vojna na Ukrajine, Charkov

ONLINE: Zelenskyj: Absurdné, Západ sa bojí porážky Ruska, ale nechce ani aby prehrala Ukrajina

18.05.2024 06:00, aktualizované: 07:00

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa posťažoval, že Západ Ukrajine zakazuje používať zbrane dodané Európou a Spojenými štátmi k úderom na ruské územie.

velislav

Pravda a integrita

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 9493x
Priemerná čítanosť článkov: 1356x

Autor blogu